In ieder geval heeft het manifest dominee 2.0 het nodige losgemaakt, zie ook degenen die de moeite namen om op mijn eerste bericht te reageren. Een overzicht in het FD.
Ondertussen is op de site van de jonge theologen een nadere verklaring gekomen, met een verhelderend lijstje do’s en dont’s. Gebaseerd op ervaringen van een jeugdpastor en generatiegenoot. Daarin wordt o.a. onderstreept, wat ik eerder opmerkte, dat voor jongeren geloven in georganiseerd verband, zoals wij dat gewend zijn in onze wijk- en dorpskerken, buiten beeld is geraakt. Aanpassen van de kerk helpt niet. Om jongeren te bereiken moet je het echt anders doen.
Dat pleit voor een meersporenbeleid, wil je tenminste de bestaande kerk niet geheel opgeven. Dat wil ik niet, niet alleen omdat ik daar mijn brood verdien, maar ook omdat er veel te veel levendigheid in de gewone kerk is, dan nu soms wordt gesuggereerd. (Het is opvallend dat diverse collega’s, die net als ik al een aantal jaren meelopen, in deze trant reageren. Kennelijk moet je er middenin zitten, om het zo te zien?)
Naast de traditionele vorm, die zijn waarde door de eeuwen heeft bewezen en ook wel in afgeslankte vorm zal blijven bestaan, moet je andere vormen zoeken. Jongeren bereik je door in hun leefwereld te stappen, via persoonlijke contacten, met losse evenementen waarin wat te beleven valt. Verder is het belangrijk dat je als kerk of vertegenwoordiger van de kerk, iets uitstraalt. Inspiratie en betrokkenheid. Dat kan, dunkt me, ook binnen de bestaande structuren. Ruimte zat!
Tenslotte als reactie: Ik preek niet over een tekst die mij is ‘opgelegd’, maar die mij wordt ‘aangereikt’, waarbij het erom gaat dat ik iets doorgeef van wat en hoe die tekst mijn hart heeft geraakt. Als dat er niet is, kan het ook nooit het hart van anderen raken.
Maar nu ga ik eerst met vakantie…


Wie weet kan in de stilte van de vakantie het spreken van God worden gehoord!
(het is wel mijn ervaring) Bert bedankt voor alle bijdragen en een goede vakantie toegewenst!
goede vakantie gewenst.
na die vakantie vooral luisteren naar reakties van niet-professionals.
collega’s zijn niet zo interessant(al denken die dat soms wel)
blijkbaar moet je van een bepaalde generatie zijn om in sprookjes te geloven. die traditionele kerk verdwijnt vanzelf wel…
sorry, normaal reageer ik niet zo giftig, maar ik houd helemaal niet van de denigrerende toon. ongetwijfeld weet u het beter dan die jonkies. zeker. veeg ze dus maar onder het tapijt met die járen meer ervaring, en met een krip van wat is het, 10000 per jaar?
Pingback: “Predikant is generalist in tijd van toenemende specialisatie” : Reliwerk